Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Jeśli szukasz silnika prądu stałego, kliknij tutaj.

Mnóstwo sprzętów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Małe lub olbrzymie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki odmieniły nasz tryb pracy i życia, tymczasem statystyczny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak pracują te urządzenia.

Silnik DC – osiągnięcie znanych inżynierów XIX w.

Zadaniem silników elektrycznych DC jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w różnego typu urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych naukowców połowy XIX w., jak m.in. Michael Faraday, Moritz Jacobi czy Thomas Davenport. Silniki prądu stałego składają się ze statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, rotora oraz szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tej stosunkowo awaryjnej części, są uważane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za bezgłośne działanie orazswoją niezawodność.

Silniki na prąd stały nie tylko do profesjonalnego zastosowania

Teza, że silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz DVD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem samochodzików czy pociągów sterowanych na odległość, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne kupimy również naszym pociechom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silniczki DC wykorzystują także miłośnicy elektroniki do realizacji najróżniejszych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu da się nabyć w sklepach hobbystycznych albo z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]