Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Skieruj się tutaj, jeśli szukasz szczegółowych wiadomości w temacie biopsji gruczołu krokowego.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wymiarów oraz formy do orzecha włoskiego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest jej regularne badanie. Pozwala to zidentyfikować przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany nowotworowe. Powinno się podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można lekceważyć groźby jego prawdopodobnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Panowie po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeżeli spostrzegli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, takie jak kłopoty z erekcją oraz ejakulacją, kłopoty w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Żeby jednakże mieć bezsporną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna prostaty – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który na ogół trwa ok. pół godziny. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona właściwie bezbolesna. Później patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, posiadanie rozrusznika serca czy zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]