Czym zajmuje się urologia?

Kliknij tutaj jeżeli interesujesz się urologiem w Krakowie.

U szeregu pacjentów konsultacja z urologiem wywołuje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, uważane są jako bardzo intymne, co skutkuje tym, że osoby, które dostrzegły u siebie alarmujące oznaki choroby, często wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na badanie u urologa. Niestety może to rodzić poważne następstwa dla układu moczowego.

Jakie symptomy są wskazaniem do konsultacji z urologiem?

Zadaniem urologii jest diagnostyka i leczenie identyfikacją oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za produkcję hormonów czy wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu protein. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać wiele różnorodnych symptomów, które w szeregu przypadków są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na które wobec tego symptomy powinno się zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako bodziec do niezwłocznego zapisania się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany powiązane z moczem, czyli jego ciemne zabarwienie, spienienie czy zauważenie w nim ropy albo krwi, ale też ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy mogą być również mniej ewidentne, np. nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp i ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni powinni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), podtrzymaniem wzwodu czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach lub prąciu. Trzeba także zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do gabinetu urologa?

Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do poradni lekarza urologii w celu konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia torbieli nerek, stulejki lub wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także wiele trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]