Dowiedz się więcej o bólu kręgosłupa lędźwiowego
Powracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym powoli staje się codziennością dla znacznej części społeczeństwa. Współcześnie nie jest to już dolegliwość, której doświadczają jedynie starsi ludzie. Znikoma aktywność fizyczna połączona z pracą za biurkiem skutkuje tym, że bólu tego rodzaju doświadczają też młodsi ludzie.
Co bywa przyczyną bólu pleców?
Ból kręgosłupa może mieć wiele źródeł. Jego pojawienie się np. na odcinku klatki piersiowej częstokroć związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także sygnalizować rozwijające się zmiany reumatyczne bądź choroby narządów, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się m.in. od wykluczenia tego typu źródeł. Natomiast ból na wysokości łopatek, jak również ból w odcinku lędźwiowym najczęściej jest następstwem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł bądź mięśni przykręgosłupowych), wynikającego na ogół z podnoszenia wielokilogramowych przedmiotów czy złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest zaniedbywany, bo łagodnieje po wypoczynku, niemniej jednak może on być sygnałem początków przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Rzecz jasna ból pleców bywa też konsekwencją różnych stanów zapalnych oraz obrażeń nieraz tak drobnych, że wspominamy je dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.
Ból pleców – co rekomendują lekarze?
Bólu pleców nie wolno zaniedbać i trzeba jak najszybciej zgłosić się na konsultację z lekarzem. Zidentyfikuje on orientacyjnie typ oraz źródło bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do stosownego specjalisty, który zaplanuje optymalną formę terapii. Nie powinno się jednak czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup należy dbać zawsze, także jeśli nie sprawiał dotychczas problemów. Z tego też powodu doktorzy zalecają utrzymanie odpowiedniej wagi, pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. w trakcie pracy przy komputerze oraz regularną aktywność fizyczną. Spięte mięśnie karku czy pleców można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub za sprawą sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami pobudza krążenie limfy i krwi, a także wzmacnia mięśnie, co minimalizuje bóle przeciążeniowe.
Nasza siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]