Korekcja wad wzroku. Poznaj najpopularniejsze metody

Korekta wzroku laserem to współcześnie najbardziej popularna metoda korekcji astygmatyzmu, nadwzroczności, krótkowzroczności oraz presbiopii, jednak niewiele osób wie, że zabiegi te są wykonywane przy pomocy kilku technik.

Atuty zabiegu FemtoLASIK – szybki powrót do codziennych obowiązków

Zabieg FemtoLASIK (popularnie nazywany też All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, w pełni bezpieczna i nie wywołująca bólu technika korekty takich wad jak nadwzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii) i w indywidualnych przypadkach presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – wprawny lekarz optometrysta jest w stanie przeprowadzić go w blisko 15 minut. Zaletą tego zabiegu jest to, że pacjentom bardzo szybko wraca ostrość wzroku – właściwie w przeciągu dnia od zabiegu może wznowić swoje codzienne zadania. Zabieg rozdzielony jest na 2 fazy i w przeciwieństwie do metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy użyciu skalpela. W metodzie FemtoLASIK na początku przy użyciu lasera femtosekundowego oddziela się płat rogówki o grubości około 0,1 milimetra, a w kolejnym etapie następuje modelowanie rogówki z zastosowaniem lasera excimerowego.

Innym wariantem zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest indywidualna dla każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu przygotowuje się mapę rogówki i na jej bazie programuje się poszczególne ruchy wiązki laserowej. Ten wariant zabiegu wykonuje się u osób z astygmatyzmem oraz nadwzrocznością, których układ optyczny cechuje się nieszablonowym kształtem.

Zabiegi LASEK i EBK

Rzadziej wykorzystywane metody korekcji wzroku to przykładowo:
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z różnych przeciwwskazań nie można użyć zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki ściągany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki usuwany jest nabłonek (podlega on po pewnym czasie samoistnej regeneracji), a w następnej kolejności kształtuje się rogówkę przy pomocy lasera excimerowego. EBK określana jest metodą powierzchniową, ponieważ nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Metodę tę można jednakże wykorzystać jedynie do korekcji niewielkich wad wzroku.

Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]