E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

Zainteresowany Krajowym Systemem e-Faktur? Skieruj się tutaj.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie biznesmenom na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – atuty tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania praktycznie mało co mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednak dla przystosowanego programu do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument jest doskonale zrozumiały. Za sprawą tego, że faktury otrzymują ujednolicony format obojętnie jakie aplikacje księgowe wykorzystują obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to ważna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w postaci pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że nie zawieruszą faktury (KSeF zachowuje informacje o dokumentach przez dekadę), szybciej dostaną zwrot podatku VAT i są zwolnieni z konieczności wysyłania pliku JPK_FA. Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu zapobiega patologiom w sferze podatku dochodowego, od towarów i usług i akcyzowego. Watro wspomnieć, iż nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże należy dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]