Faktoring – dlaczego warto?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest skierowany przede wszystkim do firm, które wykorzystują odroczone czasy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania należności. Oprócz tego jest to także najlepsze wyjście dla przedsiębiorstw poszukujących kolejnych form sfinansowania wydatków wiążących się z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego jest tak skuteczny? O czym muszą pamiętać firmy, które postawią na tę metodę finansowania? W jaki sposób ustrzec się ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla firm – co zyskamy?

Faktoring zwykle utożsamiany jest przede wszystkim z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W istocie jest on połączeniem różnych rodzajów usług, a wykup długów jest jedynie jedną z nich. Polega on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) przejmuje należności od faktoranta, czyli firmy. Oprócz tego zobowiązuje się zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz doradztwo finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają przepisy kodeksu cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla biznesu?

Propozycje poszczególnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy naprawdę zróżnicowane. By ustrzec się pomyłek, których skutkiem mogą okazać się poważne problemy, należy starannie przemyśleć każdą z nich. Potrzebne okażą się wtedy specjalne kwalifikacje, których często zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego wybór oferty powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak znaleźć bank, jaki zaproponuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie dodatkowy koszt, jednak zwykle okazuje się, że w ten sposób ustrzeżemy się strat.