Poradnik inwestora – kilka informacji o srebrze bulionowym

Jeśli potrzebujesz srebrnych monet, skieruj się na tę stronę.

Monety bulionowe, zwane także lokacyjnymi, są dodatkową opcją dla osób chcących inwestować swoje pieniądze w metale szlachetne. Owszem, najpopularniejszym kruszcem także w tym rodzaju inwestycji jest złoto, jednakże w ostatnich latach coraz więcej krajów wypuszcza srebrne monety bulionowe, które ekspresowo zyskały sobie żarliwych zwolenników, głównie wśród inwestorów z niezbyt zasobnym portfelem.

Monety kolekcjonerskie czy srebro bulionowe – co jest lepszą inwestycją?

Można rzec, iż srebro bulionowe jest praktycznie nowością na rynku inwestycyjnym. Monety wybijane są w mennicach kilku państw, na dodatek raptem od lat 80-tych XX wieku (pojawiły się wpierw w Kanadzie, w Chinach oraz w Meksyku). Choć nabywane przez inwestorów od prawie 50 lat, ich oferta nie jest jeszcze tak duża jak podobnych złotych monet. Srebrne monety bulionowe są jednak doskonałą propozycją dla osób pragnących zdywersyfikować swoje aktywa, a których nie stać na lokatę środków w platynę czy też złoto lub które boją inwestycji w nieco droższe srebrne monety kolekcjonerskie. Czemu monety bulionowe uznaje się za stabilniejszą inwestycję niż monety kolekcjonerskie z tego samego metalu szlachetnego? Cena zakupu monet kolekcjonerskich w roku wprowadzeniu na rynek zawsze znacznie przewyższa koszt kruszcu, z którego zostały wytworzone. Wpływa na to po największej części całkowity koszt wybicia monety (między innymi stworzenie przez artystę niepowtarzalnego projektu i przygotowanie dokładnych sztanc). Nie bez znaczenia ma także to, że numizmaty kolekcjonerskie sprzedawane są w limitowanej liczbie, co natychmiast potęguje na nie popyt. Nie oznacza to aczkolwiek, że z biegiem lat ich wartość będzie zawsze wzrastać! Trzeba mieć na uwadze, że tak jak jakikolwiek eksponat kolekcjonerski, monety te są warte tyle, za ile pragnie je kupić potencjalny nabywca. Natomiast monety bulionowe ze srebra nie mają wymiaru numizmatycznego (nie mają ograniczonego rocznego nakładu, a ich design odświeżany jest niezmiernie rzadko), stąd ich wartość stricte powiązana jest z aktualną ceną srebra.

Jaka jest standardowa waga srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest tanim kruszcem, dlatego tez monety bulionowe z tego metalu z rzadka emitowane są w wadze niższej niż 1 oz (uncja trojańska), czyli w systemie metrycznym 31,1 g. I pomimo, iż nominał 1 oz oraz próba srebra .999 to w zasadzie standard dla tych monet, w sprzedaży zamówimy też monety o wadze 3 oz, 5 oz, a nawet 0,5 kg. W krajowych sklepach mających w swoim asortymencie srebro inwestycyjne bez problemu dostaniemy popularne na każdym krańcu świata angielską Britannię, australijskie Kangury oraz Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nietypowym nominale 1,5 €.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]