System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

System bankowy SWIFT. Uzyskaj więcej informacji.

Pomimo, że w zasadzie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów sprawnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Jak działa system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny używany współcześnie system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na całym świecie stosowane są również rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze danego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie państwa świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, działających w Naszym kraju.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]