Domowe kiszonki – praktyczny sposób na konserwowanie żywności

Kiszonki są tak głęboko związane z polską kuchnią, że uważamy, iż jest to wyłącznie słowiański specjał, nieczęsto spotykany w innych regionach świata. Tymczasem domowe kiszonki znane są nie tylko na starym kontynencie, ale też w obu Amerykach oraz w Azji.

Kwaszone przetwory warzywne – zdrowe produkty na naszym talerzu

Badacze historii uznali, że proces zabezpieczenia pokarmów przez ich przechowywanie w solance, w soli bądź w occie, wykorzystywany jest przez ludzi od przeszło 4 tysiącleci. Ta metoda najprawdopodobniej nie wywodzi się nawet z Europy, a z obszarów antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niska kwasowość zawiesiny, w której jest ona zanurzona, ogranicza namnażanie się bakterii powodujących gnicie. Kilka wieków temu była to perfekcyjna metoda, by przedłużyć czas przydatności do konsumpcji ryb, mięsa oraz warzyw nawet o kilka miesięcy. W rezultacie wynikł zwyczaj preparowania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kwaszonki od początku swojego istnienia znane są z właściwości prozdrowotnych, co naturalnie jest potwierdzone. Charakteryzują się one np. ogromną zawartością witaminy C, dlatego więc żeglarze statków, które zaopatrzone były w kwaszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Co interesujące, w naszym języku kwaszone przetwory z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt np z koniczyny czerwonej czy buraka cukrowego.

Poza Polską kwaszonki mają odmienny smak

Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni właściwie w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie i w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie jest zbytnio popularna. Tymczasem ogórki kiszone są tam bodaj wyjątkowo lubianym składnikiem hamburgerów, sandwiczy oraz hot-dogów. Nad Wisłą obok ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraczki, które wykorzystuje się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych regionach świata kisi się m.in. brokuły, bakłażany oraz owoce (np. truskawki).

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dając im chrupkość i kwasowość. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się fundamentem bądź znaczącym dodatkiem do setek potraw regionalnych. Należy pamiętać, iż smak kiszonek różnić się w oddalonych od siebie krajach świata, gdyż jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w trakcie kwaszenia. W efekcie ogórek wyprodukowany według tradycyjnego polskiego przepisu, będzie smakował inaczej niż ten zakiszony np. w USA.

Nasza siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]