Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Zobacz, gdzie kupić łańcuchy śniegowe.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w samochodach dostawczych, ciężarowych, terenowych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Różne są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać buksowania kół, poruszania się po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]