Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Dla większości ślub jest niezmiernie wzruszającym dniem życia. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych na zawsze, a znakiem ich miłości, oddania i lojalności są obrączki ślubne.

Historia oraz wierzenia związane z obrączkami

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, zatem ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu ślubu. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później, o czym jednakże niewielu wie. Już uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyruszali na wojenne wyprawy, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w innych krajach, jak na przykład w Egipcie, w Szwecji, w Czechach czy w Meksyku, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i wybierają obrączki wspólnie, jednak obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna ich kupować, ponieważ jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – kiedyś z miedzi, obecnie ze złota i platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się mniej krzykliwym wzornictwem. Przez wiele stuleci sporządzano je z rozmaitych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później wykorzystano do tego metale (jak miedź czy mosiądz), które symbolizowały siłę miłości. Obecnie do ich sporządzenia używa się przeważnie platyny i złota, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, ozdabia się je często kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej nabywane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą także nieraz usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka lub istotny dla młodej pary cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]