Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

Szukasz szalunków Kraków? Sprawdź https://abcszalunki.pl

Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być wykonana także z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego typu działanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje wymaganą formę. Szalunki wyjmuje się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można również solidnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zalany solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są chociażby w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń oraz sufitów z żelbetonu. Mają jak widać naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne dźwigary i podpory. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary, a także sklejkę.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]