Co warto wiedzieć o batach i palcatach jeździeckich?

Chcesz zamówić bat dla konia? Wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Kupując odzież jeździecką wypada pamiętać o wyposażeniu się także w kluczowe dodatki. Zarówno podczas ujeżdżania konia, w czasie zawodów czy jazdy rekreacyjnej, niezbędne jest użycie palcatów oraz batów jeździeckich.

Bat do lonżowania, ujeżdżeniowy, palcat skokowy – charakterystyka i ich funkcja

Wyróżnia się parę wariantów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz naturalnie palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na minimum 160 a maksimum 200 cm i służy do skłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu naprzód, przystopowania konia bądź przyciągnięcia jego uwagi. Z jego pomocą trener zachowuje kontrolę nad koniem, równocześnie będąc w stosownym dystansie od zwierzęcia. Dzisiejsze baty do lonżowania wytwarzane są najczęściej z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, iż mocno trzyma się ręki. Zwykle są składane, lecz można kupić też baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma zwykle między 90 a 140 centymetrów) i na jego końcu doczepiony sznureczek. Korzysta się z niego w trakcie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaakcentować, że wykorzystuje się go wyłącznie wtedy, kiedy jeździec nie jest w stanie wyegzekwować od konia adekwatnego zachowania za pomocą komunikatów przekazywanych nogą czy też dłonią.
palcat skokowy – często nazywany też szpicrutą, to najkrótszy typ bata – jego długość to ok 60-75 centymetrów. Zakończony jest zazwyczaj skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę oraz przymusza je do konkretnej reakcji. Palcatem uderza się lekko konia w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego jest on tak krótki.

Batów oraz palcatów z rozwagą

Batów jeździeckich i palcatów niezmiernie łatwo nadużyć, toteż należy zawsze posługiwać się nimi z umiarem. Zbyt mocne uderzenie może doprowadzić do tego, iż zamiast zareagować na komendę zwierzę stanie się bardziej agresywne czy też zacznie kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Kiedy palcat albo bat zostawił ślad na sierści konia to znaczy, że jeździec uderzył na pewno za mocno.

Podczas jazdy baty i palcaty trzymamy w ten sposób, by były ułożone wzdłuż trzymanych wodzów. Jeśli rączka kończy się pętlą, nie należy zakładać jej aż do przegubu dłoni, ponieważ w przypadku potencjalnego upadku z konia dżokej mógłby się zranić.

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]