Kantar dla konia – charakterystyka

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, ponieważ jedyną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym powinien on pasować do rozmiaru i profilu głowy konia, a także nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać odpowiedni kantar? Na które jego właściwości warto zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który wygodniejszy dla konia?

W sklepach dostępne są różne warianty kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są zalecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele wygodniejszy jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie wyższy komfort przynoszą kantary podszywane – na przykład syntetycznym albo naturalnym futerkiem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Taki kantar wspaniale zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo tresury.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla hanowerów?

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla koni holsztyńskich, arabskich, huculskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub shire) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]