Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Więcej o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat kilka słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, percepcja szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]