Charakterystyka psychologicznych badań wysokościowych

Zajrzyj tu i dowiedz się, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała.

Psycholog to osoba, o której wiele osób nie ma zbyt dobrego zdania. Wielu z nas sądzi, że zajmuje się wyłącznie poznawaniem relacji prowadzonych pacjentów z otoczeniem. Okazuje się jednak, że wiedza psychologa stanowi nieocenioną pomoc przy ocenianiu zdolności do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne przeprowadzane są między innymi w stosunku do osób chcących podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: na czym polegają?

Badania wysokościowe praktycznie wcale nie różnią się od tych, jakie przechodzą osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawę stanowią testy osobowościowe, inteligencji, temperamentu. Ich znaczącym uzupełnieniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić na przykład szybkość reakcji i zdolność do koncentracji uwagi. Stawiając na testy aparaturowe jesteśmy w stanie ocenić czy dana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co będzie miało miejsce w czasie pracy. Do wykonywania tych testów psycholog wykorzystuje takie urządzenia, jak wirometr, stereometr i aparat krzyżowy. To proste urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne zawsze obejmują również wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana powinna być z psychologiem w stu procentach szczera. Omijanie pewnych informacji nikomu nie pomoże.

Badania wysokościowe – kto może je wykonywać?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Uprawnionymi do ich wykonywania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni zarówno wiedzę, jak i umiejętności do przeprowadzania tego rodzaju badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeśli o obowiązku ich noszenia zadecydował okulista.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]