Komu zlecić osuszanie fundamentów?

Nawet gdy budynek ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, niewykluczone jest niebezpieczeństwo, że z czasem ściany będzie przenikać wilgoć. Może się to wydarzyć również bez ostrzeżenia z powodu podtopienia czy też w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a niekiedy pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w efekcie nieprawidłowo wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji murów.

Osuszanie domu – najpierw identyfikacja przyczyn

Wilgotne ściany nie świadczą od razu, iż budowla nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim powinno się rozpocząć od znalezienia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak łazienki, kuchnie i niewietrzone piwnice pojawiająca się na murach pleśń jest często następstwem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego dachu bądź tarasu. Takie sytuacje wymagają użycia jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury budynków lub gdy zdarzyło się podtopienie na skutek powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla ekspertów z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Zawodowcy, którzy mają obszerne doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od analizy genezy zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Jest to baza do wyselekcjonowania właściwych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki nabrzmiewają i odpadają, a na ścianach pojawiają się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wilgoci przez mury. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się wysoko – nieraz nawet na parę metrów. Zdarza się to często, szczególnie w starych budynkach, jakkolwiek można to naprawić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która zastopuje wznoszenie się wilgoci ku górze. Kolejną fazą, rzecz jasna po odpowiednim przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie murów wymaga czasami odtworzenia hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem kompetentnego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej czy papy termozgrzewalnej, a następnie naniesienie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. Częstokroć potrzebne będzie także odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych części budowli, jak płyty żelbetowe posadzkowe, przepusty rur i przepusty kabli.