Popiersia i rzeźby z brązu – zamów je dla siebie

Jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu jest rzeźba. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już w okresie prehistorycznym i nieustannie są obecne w różnych dziedzinach naszego życia. Spotykamy je najczęściej tam, gdzie obcujemy ze sztuką – na wystawach, w muzeach oraz w świątyniach, ale również w przestrzeni ogólnodostępnej: na ulicach i placach, w gmachach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym życiu jest na tyle duże, iż nie wszyscy orientujemy się, że twórczość wychodzącą spod dłoni rzeźbiarzy widujemy praktycznie codziennie. W naszym artykule podamy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Odlewy artystyczne w gmachach użyteczności publicznej

Prace rzeźbiarzy, również gdy przedstawiają wysokie atuty estetyczne oraz artystyczne, nierzadko bywają przez nas traktowane jako norma – na terenach miejskich (aczkolwiek nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone na ulicach, w przydomowych ogródkach bądź na skwerach, widoczne są wszak w większości miast. Poza tym niejednokrotnie można spotkać je również w licznych budowlach. Pełnią funkcję ozdobną m.in. w biurach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. Na konkursy czy turnieje sportowe

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą przede wszystkim znacznych, nieruchomych rzeźb. Ale jest to mniejsza część wszystkich rzeźb spotykanych w naszym powszednim życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to mniejsze dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to przykładowo popiersia wykonywane na zlecenie, nagrody na zwycięzców konkursów bądź medale okolicznościowe. Inicjatorzy wszelkiego rodzaju zawodów sportowych lub konkursów mają stosunkowo proste zadanie, gdyż nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie jest wysokim wydatkiem, a ich wykonanie należy po prostu zlecić zawodowemu artyście.