Usługi detektywa

Czym zajmuje się detektyw? Ten zawód rozwija się od XIX wieku, a stosowanie wybitnych i fascynujących zasad dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze czego przykładem jest na przykład postać Sherlocka Holmesa. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa opiera się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się racjonalnym myśleniem i innymi niejawnymi metodami dochodzenia. Taka postać dedukcji ma na celu dojście do właściwych wniosków w oparciu o zebrane dowody, fakty i przesłanki. Prywatny detektyw nawet prowadząc śledztwa dla klientów musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą mieć duże znaczenie w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Zakres czynności detektywa

Korzystanie z pomocy prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, a każda charakterystyczna przesłanka czy wiadomość od klienta jest ważna. Przede wszystkim wachlarz takiej działalności to gromadzenie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących procesów karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie weryfikacji wiarygodności świadków i dokumentów, wywiązywania się z odpowiedzialności finansowych i ubezpieczeniowych. Duże zapotrzebowanie na detektywów wynika z faktu, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana ciężko jest udowodnić nasze racje i motywy. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przeinaczone. Jedynie detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.