W jakim celu wykonuje się badania wysokościowe

Osoby pracujące na wysokości pełnią swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność wykonywania szczegółowych testów sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów związanych z pracą na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Co jaki czas należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – neurologiczne, okulistyczne oraz laryngologiczne

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uważa się za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na stropach, masztach, podestach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych schorzeń mogących niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z kilku etapów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Zadaniem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta padaczki, chorób błędnika lub krótkowzroczności. Dodatkowo trzeba również poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – okres ważności

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą poddawać się im częściej – raz na rok. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, wada wzroku, jak również padaczka i schorzenia narządów ruchu. Warto wspomnieć, że przeciwwskazaniem nie jest używanie soczewek kontaktowych, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (kurz, pył). To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi samojezdnych czy osoby obsługujące linie wysokiego napięcia.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]