Filtry powietrza uniwersalne i o wysokiej przepustowości

Powiedzmy szczerze: stan powietrza w Polsce nie jest dobry. Pod tym kątem nasz kraj jest na jednym z najdalszych miejsc wśród państw Unii Europejskiej. Regularnie przekazywane są nowe ostrzeżenia o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 i z tego powodu też nadal poszukiwane są efektywne metody, pozwalające poradzić sobie z rosnącym zanieczyszczeniem, głównie w miejscach, gdzie utrzymanie sterylności powietrza jest wyjątkowo ważne (przykładowo w szpitalnych salach OIOM).

Uniwersalne filtry minipleat

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), innymi słowy filtry powietrza wysokiej wydajności, powszechnie znane i używane są od lat siedemdziesiątych. Są obecne między innymi w domowych oczyszczaczach powietrza i odkurzaczach. W urządzeniach wentylacyjnych montowanych w budynkach mieszkalnych, biurach czy obiektach użyteczności publicznej doskonale sprawdzą się uniwersalne filtry dokładne typu minipleat, które zależnie od klasy są w stanie wyeliminować pyły zawieszone PM2.5 (klasa filtracji F7) i PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki znajdują się w smogu. Nie są dla nich kłopotem również takie zanieczyszczenia, jak spaliny, włosy lub zarodniki grzybów. Wybierając filtry dokładne F7 lub F9 należy wziąć pod uwagę nie tylko ich skuteczność, ale też jakość ich konstrukcji. Te wytwarzane przez sieradzką firmę MARSS Filtry Hepa mają ocynkowaną stalową ramę, która cechuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne (jak wysoka temperatura, wilgotność) i uszkodzenia mechaniczne. Skuteczny wkład filtracyjny wyprodukowany z włókna szklanego chroniony jest standardowo aluminiową siatką od strony wlotu powietrza. W filtrach mini-pleat papier filtrujący ułożony jest w drobne plisy i wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co powoduje, iż produkty te mają dużą żywotność. Filtry F7 i F9 produkowane są w kilkunastu rozmiarach dopasowanych do zapotrzebowania każdego użytkownika.

Filtry HEPA H13 oraz H14 – do zastosowań przemysłowych

Do przeznaczeń przemysłowych wymagane są jednak filtry o zdecydowanie wyższej przepustowości przepływającego powietrza, którą mogą zapewnić filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy pakietu filtracyjnego są w nich równomiernie oddzielone przez aluminiowe separatory, a wytrzymała rama, także sporządzona z ocynkowanej stali, jest odporna na wilgoć i wahania temperatury, co pozwala na efektywną pracę w wymagających warunkach (aż do 80 stopni Celsjusza). Takie filtry stosowane są wszędzie tam, gdzie powinny być zachowane wyśrubowane normy czystości powietrza, jak przykładowo w przemyśle energetycznym.

Pochodzenie fotografii – marss.pl.

Nasza siedziba:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46